Polskie Towarzystwo Miło¶ników Astronomii - Oddział w Częstochowie
logo
 
Kontakt
Zarząd
Książki
Członkowie
Polecane strony
 
Strona główna Informacje ogólne Galeria Publikacje Konkurs URANIA Kronika
 
Obserwacje tranzytu Wenus 2012

Obserwacje tranzytu Wenus 2012

Z inicjatywy dr. Bogdana Wszołka, astronoma z Akademii im. Jana Długosza (AJD) oraz prezesa Astronomii Novej i Częstochowskiego Oddziału PTMA, zorganizowano w Częstochowie trzy oficjalne punkty obserwacyjne dla podziwiania i dokumentowania tranzytu Wenus
w dniu 6 czerwca 2012:

1. Na tarasie obserwacyjnym w Instytucie Fizyki AJD – refraktor Zeissa (D=150 mm, F=225 cm) wraz z firmowym filtrem słonecznym (SFS 63) oraz cyfrowy aparat fotograficzny firmy Canon (lustrzanka 450D); stanowisko tylko fotograficzne.


Stanowisko obserwacyjne nr 1 (fot. B.Wszołek)

2. W holu budynku Instytutu Fizyki AJD (obserwacja przez okno) – luneta astronomiczna Zeissa „Telementor” (D=63 mm, F=83 cm) wraz z ekranem słonecznym, druga taka sama luneta, lecz z filtrem obiektywowym wykonanym we własnym zakresie z folii mylarowej, camera obscura oraz stanowisko do podglądu zjawiska na żywo drogą transmisji internetowych; obserwacjom towarzyszył publiczny pokaz zjawiska.


Magdalena Biernacka i Julita Ozga
(fot. M.Gonera)

Obraz tranzytu w projekcji okularowej
(fot. M.Gonera)


Oglądanie transmisji internetowej tranzytu (fot. M.Gonera)

3. W punkcie widokowym na Złotej Górze w Częstochowie – wiekowa luneta „Metlera” firmy Zeiss (D=110 mm, F=203 cm) wyposażona w obiektywowy filtr słoneczny wykonany z folii mylarowej oraz ekran i dwa aparaty fotograficzne (cyfrowa lustrzanka Nikon D5100 oraz Praktica z filmem FUJI 200), luneta Zeissa „Telementor” wraz z ekranem do projekcji okularowej; stanowisko służyło dokumentacji fotograficznej oraz pokazom publicznym tranzytu. Złota Góra leży na wschodnich obrzeżach miasta, daleko od centrum. Została jednakże obrana na główny częstochowski punkt obserwacyjny unikalnego zjawiska po tym jak władze klasztoru na Jasnej Górze kategorycznie odmówiły umożliwienia przeprowadzenia obserwacji astronomicznych i ich publicznego pokazu z „Wałów Jasnogórskich”.


Gotowość obserwacyjna na Złotej Górze - Słońce za chmurami (fot. Jacek Jaskulski)


Obserwacja tranzytu lunetą Metlera na stanowisku nr 3 (fot. J.Jaskulski)


Wydawanie certyfikatów na Złotej Górze potwierdzających obserwacje tranzytu (fot. J.Jaskulski)

Słońce wyszło w Częstochowie zza chmur dopiero o godzinie 5:49. Od tego czasu do końca trwania zjawiska (6:54) tranzyt był intensywnie obserwowany przez dziesiątki osób (stanowiska 2 i 3) oraz skrupulatnie dokumentowany fotograficznie (około 1000 wspaniałych zdjęć tylko ze stanowisk 1 i 3, uchwycenie momentów III i IV kontaktu). Uzupełnieniem wymienionych zorganizowanych oficjalnie obserwacji były, mniej lub bardziej zainspirowane przez dr. Bogdana Wszołka, obserwacje indywidualne prowadzone przez miłośników astronomii w samej Częstochowie i daleko poza nią. Na szczególną uwagę zasługują obserwacje i pokaz publiczny tranzytu przeprowadzone przez Koło Astronomii Novej w Wieruszowie (tam prowadzono obserwacje od samego wschodu Słońca). Częstochowska akcja obserwacji tranzytu Wenus została publicznie podsumowana 20 czerwca wykładem dr. Bogdana Wszołka „Tranzyty Wenus” w Ratuszu Miejskim. Dla autorów ciekawych zdjęć dokumentujących zjawisko tranzytu został ogłoszony międzynarodowy konkurs astrofotograficzny, a po bliższe informacje na jego temat zapraszamy na stronę:

www.astronomianova.org

Instytucjonalnie w organizację obserwacji i pokazu tranzytu Wenus w Częstochowie włączyły się: Stowarzyszenie Astronomia Nova, Instytut Fizyki AJD oraz Częstochowskie Oddziały Polskiego Towarzystwa Fizycznego i PTMA. Dr Bogdan Wszołek szczególne podziękowanie za pomoc w akcji obserwacyjnej tranzytu w Częstochowie i poza nią kieruje do: Magdaleny Biernackiej, Kazimierza Błaszczaka, Pawła Ficka, Dominika Habińskiego, Tomasza Kisiela, Agaty Kołodziejczyk, Artura Leśniczka, Pawła Malika, Julity Ozgi i Kamila Wszołka.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć uzyskanych w ramach częstochowskiej akcji obserwacyjnej na stanowiskach 1 i 3. Autorzy zdjęć: Paweł Ficek, Artur Leśniczek i Bogdan Wszołek.

Zdjęcia ze stanowiska 1

 

Zdjęcia ze stanowiska 3

 

mapa strony | kontakt