Polskie Towarzystwo Miło¶ników Astronomii - Oddział w Częstochowie
logo
 
Kontakt
ZarzÄ…d
Książki
Członkowie
Polecane strony
 
Strona główna Informacje ogólne Galeria Publikacje Konkurs URANIA Kronika
 

Cz³onkowie Oddzia³u Czêstochowskiego PTMA

Bogdan Wszo³ek Lista cz³onków

Zdjêcia / Dorobek

Bogdan Wszo³ek Mama urodzi³a mnie po przyj¶ciu z sumy i po wydaniu obiadu, w niedzielê 30 grudnia 1956 w podkarpackiej wsi Rzepiennik Strzy¿ewski w wynajmowanym domu nr 55. Zdarzenie to mia³o miejsce zaraz po zachodzie S³oñca, które przebywa³o wtedy w gwiazdozbiorze Strzelca (w pobli¿u M20) w zodiakalnym znaku Kozioro¿ca. Ksiê¿ycowi brakowa³o jeden dzieñ do nowiu, a Saturn, mój astralny patron "z urzêdu", by³ wtedy w zodiakalnym Strzelcu, wyprzedzaj±c S³oñce dok³adnie o dwie godziny.

W uzupe³nieniu licznych umiejêtno¶ci wyniesionych z domu rodzinnego (by³em najstarszym dzieckiem w rodzinie prowadz±cej ma³e gospodarstwo rolne w Rzepienniku Biskupim) kszta³towa³y mnie te¿ instytucje pañstwowe.
By³y to kolejno: SP w Rzepienniku Biskupim, LO w Bieczu (profil mat.-fiz.), Uniwersytet Jagielloñski (studia astronomii), SP w Zubrzycy Górnej (by³em tam nauczycielem), Wy¿sza Oficerska Szko³a Lotnicza w Dêblinie i Jednostka Si³ Powietrznych w Sochaczewie (s³u¿ba wojskowa), Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej (zatrudnienie w charakterze cie¶li budowlanego), SP w Brzeziu k. Niepo³omic (zatrudnienie w charakterze nauczyciela), Uniwersytet Jagielloñski (od 1985 roku zatrudnienie w charakterze asystenta/adiunkta w Obserwatorium Astronomicznym), Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna/Akademia Jana D³ugosza w Czêstochowie (od 1995 roku zatrudnienie w charakterze adiunkta w Instytucie Fizyki).

Doktorat nauk fizycznych (specjalno¶æ astronomia) uzyska³em w Uniwersytecie Miko³aja Kopernika w Toruniu w 1991 roku. W ramach wspó³pracy naukowej przebywa³em wielokrotnie w ró¿nych o¶rodkach astronomicznych ¶wiata z krótkimi wizytami roboczymi (uniwersytety w Muenster, Kiel, Hamburgu, Leidzie i w Tel Avivie, w Space Telescope Science Institute w Baltimore, w Specjalnym Obserwatorium Astronomicznym Rosyjskiej Akademii Nauk na Kaukazie, w Instytucie Astrofizycznym Kazachskiej Akademii Nauk w A³ma Acie, w G³ównym Obserwatorium Astronomicznym Rosyjskiej Akademii nauk w Pu³kowie ko³o St Petersburga i in.). Przez wiele lat ¶ci¶le wspó³pracowa³em z Centrum Astronomicznym UMK w Piwnicach ko³o Torunia.

W swoich kontaktach naukowych mia³em okazjê zaprzyja¼niæ siê lub bli¿ej poznaæ m.in. z takimi s³awami astronomii ¶wiatowej jak: Prof. Konrad Rudnicki (mój wspania³y nauczyciel i podwójny promotor), Prof. Waltraut Seiter (Muenster), Prof. Volker Weidemann (Kiel), Prof. Mayo Greenberg (Leida), Prof. Jan Hendrik Oort (Leida), Prof. Hendrik van de Hulst (Leida), Prof. Donald Lynden Bell (Cambridge), Prof. Noah Brosh (Tel Aviv), Prof. Wiktor Aba³akin (St Petersburg), Prof. David Batuski (Maine, USA), Prof. Jacek Kre³owski (Toruñ).

Jako astronom od lat aktywnie uczestniczê w ¿yciu naukowym i akademickim w strukturach Uniwersytetu Jagielloñskiego w Krakowie oraz Akademii Jana D³ugosza w Czêstochowie. Od roku 1998 budujê te¿ (prywatnie) Obserwatorium Astronomiczne im. ¦w. Jadwigi Królowej w Rzepienniku Biskupim. W marcu 2004 powo³a³em do istnienia Sekcjê Astronomiczn± przy Czêstochowskim Towarzystwie Naukowym (SACTN).

W latach 2005-2006 zorganizowa³em w Akademii Jana D³ugosza w Czêstochowie pierwsze w Polsce planetarium cyfrowe.

W roku 2009 powo³a³em do ¿ycia Czêstochowski Oddzia³ Polskiego Towarzystwa Mi³o¶ników Astronomii imienia ks. Bonawentury Metlera, a tak¿e stowarzyszenie Astronomia Nova (www.astronomianova.org).

W 2010 roku uratowa³em od zniszczenia kilka radioteleskopów z likwidowanego Centrum Us³ug Satelitarnych w Psarach. Dwa z nich zosta³y na nowo zbudowane w roku 2012; RT-9 w Rzepienniku Biskupim i RT-13 w Czêstochowie. Trzeci stan±³ w 2014 w Cieszêcinie. W 2014 naby³em te¿, i postawi³em w Rzepienniku Biskupim, wojskowy radioteleskop RFT-5.4 z likwidowanego Satelitarnego Centrum Operacji Regionalnych (SCOR) w Komorowie.

W roku 2015 odda³em do u¿ytku Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim (www.oajadwiga.pl).

mapa strony | kontakt